Federaţia Română de Footstar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament

4 participanți

In jos

Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament Empty Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament

Mesaj Scris de Hristea Van Damme Mar Aug 18, 2009 1:18 am

TUTORIAL FS (BY STOIAN BUNESCU)


Pentru a putea devenii un bun jucator de footstar ai nevoie de multe skill-uri, deci prin urmare de un antrenament foarte bun.
Dupa cum poate ai citit deja in tutorialul jocului, exista doua tipuri de antrenament: antrenament individual si antrenamentul global.
1.Antrenamentul Global.
Antrenamentul global este antrenamentul care este setat de manager ca antrenamentul echipei (se vede la “Jucator->Antrenament->Antrenament individual in partea de sus la sectiunea “antrenament global”).
2.Antrenamentul Individual.
Antrenamentul Indvidual reprezinta orice tip de antrenament care nu coincide cu antrenamentul global.
Diferenta intre cele doua antrenamente este procentul care il ofera fiecare (antrenamentul global ofera 100% antrenament iar cel individual doar 75% (85% la echipele boot)) si rezistenta care o consuma fiecare pentru a efectua antrenamentul (1% cel individual si 2% cel global)
Fiecare antrenament care il face jucatorul ii ofera un procent din totalul care trebuie pentru a creste cu un punct la skill-ul antrenat.
Pentru a creste de la 0-1 avem nevoie de 450% antrenament
Pentru a creste de la 1-2, 2-3 si asa mai departe pana la 20 avem nevoie de 900% antrenament

Skill-urile sunt dupa cum ati observant sunt 18 la numar (13 pentru jucatorii de camp si 5 pentru portari).
La antrenamente aveti posibilitatea de a antrena 28 de tipuri diferite de antrenament din care: 18 sunt skill-uri (13 pt jucatorii de camp si 5 pentru portari), 7 sunt antrenamente de pozitie, unul e de rezistenta, unul de divertisment si unul care nu antreneaza nimic (zero).

Acuma dupa atatea povesti de intro, sa trec la sfaturi clare:
Sfatul no.1: antreneaza tot timpul ce e la antrenamentul global (numai daca chiar nu se potriveste deloc pozitie tale, de ex: finalizare la fundas)
Sfatul no.2: nu antrena DECAT skill-uri si rezistenta (fara antrenamente de pozitie sau de divertisment si cu atat mai putin antrenament “zero”)
Sfatul no.3: alege una din schemele de antrenament prezentate mai jos

Scheme de antrenament: sunt 3 posibilitati de antrenament efficient, fiecare din ele apre parti bune si parti rele dupa cum urmeaza:
1. Antrenamentul in care rezistenta nu scade sub 90%
2. Antrenamentul in care rezistenta nu scade sub 82%
3. Antrenamentul in care rezistenta nu scade sub 70%


Exmple pentru fiecare schema de antrenament cu explicatii (la fiecare antrenament presupunem ca e inceput de saptamana si jucatorul are rezistenta 100% inainte de primul antrenament si antreneaza ce e la antrenamentul global, adica Conditie Fizica):

1.Antrenamentul in care rezistenta nu scade sub 90%

LUNI:
00:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 98%) si ofera 100% antrenament (total 100%)
08:00 Conditie Fizica - scade 2% rezisetnat (ramane 96%) si ofera 100% antrenament + bonus de 2
antrenamente de acelasi skill, consecutive(20%) (total 200% + aprox 20%)
16:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 94%) si ofera 100% antrenament + bonus de 3
antrenamente de acelasi skill, consecutive(50%) (total 300% + aprox 50%)

MARTI:
00:00 Conditie Fizica – scade 2% rezistenta (ramane 92%) si ofera 100% antrenament (total 400% +
aprox 50%) – AICI SE POATE CRESTE DE LA 0-1 LA CONDITIE FIZICA
08:00 Conditie Fizica – scade 2% rezistenta (ramane 90%) si ofera 100% antrenament + bonus de 2
antrenamente de acelasi skill, consecutive(20%) (total 500% + aprox 50% + aprox
20%
) – DACA NU A CRESCUT LA AANTRENAMENTUL DE LA 00:00 SE VA CRESTE
ACUMA CONDITIA FIZICA DE LA 0-1 si ramane un surplus de la 450%
16:00 Rezistenta – creste rezistenta cu 8% si ajunge la 98% (sau mergi pe 3 consecutive pentru a marii
bonusul de la 20% la 50%)

MIERCURI:
00:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 96%) si ofera 100% antrenament (total 600% +
aprox 50% + aprox 20%)
08:00 Conditie Fizica – scade 2% rezistenta (ramane 94%) si ofera 100% antrenament + bonus de 2
antrenamente de acelasi skill, consecutive(20%) (total 700% + aprox 50% + aprox
20% + aprox 20%)
16:00 Conditie Fizica – scade 2% rezistenta (ramane 92%) si ofera 100% antrenament + bonus de 3
antrenamente de acelasi skill, consecutive(50%) (total 800% + aprox 50% + aprox
20% + aprox 50%)


JOI:
00:00 Rezistenta – creste rezistenta cu 8% si ajunge la 100%
08:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 98%) si ofera 100% antrenament (total 900% +
aprox 50% + aprox 20% + aprox 50%)
16:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 96%) si ofera 100% antrenament + bonus de 2
antrenamente de acelasi skill, consecutive(20%) (total 1000% + aprox 50% + aprox
20% + aprox 50% + aprox 20%)

VINERI:
00:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 94%) si ofera 100% antrenament (total 1100% +
aprox 50% + aprox 20% + aprox 50% + aprox 20%)
08:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 92%) si ofera 100% antrenament + bonus de 2
antrenamente de acelasi skill, consecutive(20%) (total 1200% + aprox 50% + aprox 20% + aprox 50% + aprox 20% + aprox 20%)
16:00 Conditie Fizica - scade 2% rezistenta (ramane 90%) si ofera 100% antrenament + bonus de 3
antrenamente de acelasi skill, consecutive(50%) (total 1300% + aprox 50% + aprox 20% + aprox 50% + aprox 20% + aprox 50%)

si asa mai departe…cred ca idea a fost prinsa, sa nu scada rezistenta sub 90%, pentru ca, cu cat e mai scazuta rezistenta sub 90%, cu atat vei primi o penalizare de “x”% mai mare la antrenament (zica “x” pentru ca nu stie nimeni cat e), dar pe de alta parte vei primii bonusuri mai multe de 3 antrenamente consecutive.
Atentie: 1 antrenament de rezistenta de 8% rezistenta
2 antrenamente de rezstenta consecutive in aceasi zi dau 18% rezistenta
3 antrenamente de rezistenta consecutive in aceasi zi dau 30% rezistenta

Am pus bonusul de 2 antrenamente consecutive aproximativ 20%, din propria experienta si la cel de 3 antrenamente onsecutive de 50 %, la fel.

Presupun ca nu are rost sa mai fac schema pentru celelalte tipuri de antrenamente cu 82% si 70%, pentru ca idea e aceasi…

ATENTIE:
-cu cat rezistenta e mai scazuta sub 90%, cu atat vei primii o penalizare mai mare la antrenament
- cu cat skillul este mai mare si rezisetnta mai scazuta sub 90%, vei primii o penalizare la antrenament
-un antrenament de rezistenta da 8% rezistenta, doua antrenamente de rezistenta consecutive in aceasi zi dau 18% rezistenta, iar 3 antrenamente de rezistenta consecutive in aceasi zi dau 30% rezistenta!!!

Tutorialul e facut de Stoian Bunescu nu de mine! Eu doar l-am postat
Hristea Van Damme
Hristea Van Damme
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 16/08/2009
Varsta : 31
Localizare : In the land of weed

https://frfs.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament Empty Re: Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament

Mesaj Scris de Vasilica Cancea Vin Aug 21, 2009 7:00 am

Si nu uitati...bautura cat mai multa..ca altfel n-aveti sanse (iar se supara hristea ca fac off-topic Very Happy)

Vasilica Cancea
Moderator

Numarul mesajelor : 54
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament Empty Re: Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament

Mesaj Scris de pantelica Dum Aug 23, 2009 5:33 am

ma baiatule.mai lasa off topicu
pantelica
pantelica
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 217
Data de inscriere : 17/08/2009
Varsta : 33
Localizare : Curtea de Arges

http://www.e-imagini.net

Sus In jos

Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament Empty Re: Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament

Mesaj Scris de Rica Iordan Lun Aug 31, 2009 3:36 am

eu folosesc schema 90% dar cateodata las sa scada pana la 88% si din cate stiu nu se intampla nimic, asa este?

Rica Iordan
Newbie
Newbie

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 31/08/2009
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament Empty Re: Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament

Mesaj Scris de Vasilica Cancea Lun Aug 31, 2009 11:13 am

ideal ar trebui sa cresti la skilluri..dar daca nu se intampla nimic..nu e asa grav lol!

Vasilica Cancea
Moderator

Numarul mesajelor : 54
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament Empty Re: Tot ce trebuie să ştii despre Antrenament

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum